1. IZLOŽBA TRODIMENZIONALNOG SLIKARSTVA U HRVATSKOJ
I INOVACIJSKOG RJEŠENJA GRBOVA U PROSTORU

Marijan Gal - rodio se 1965. u Koprivnici, a mladalaštvo provodi u povijesnom Kunovcu - gdje su 1903. godine pale ustaničke žrtve seljaka u borbi za narodne pravice, pružajući žestok otpor Khuenovoj mađarizaciji.
Zarana se u ovog umjetnika probudila ljubav prema zavičajnosti, posebno, u likovnom izričaju i likovnoj kulturi uopće.
On odabire i diplomira radni poziv vezan za kompjutersku obradu podataka. Neslućene mogućnosti elektronsko vizualnih impulsa, usmjeravaju Marijana Gala, da svoj umjetnički izraz bazira na plohi, koja ima neiscrpne mogućnosti simboličkog značaja i variranja u arhitekturi kojom oblikuje svoju ideju.
U takvom pristupu - autor se oslanja na unutrašnji doživljaj i pronalaženje rješenja za sve fenomene kromatskog ili akromatskog međuznačenja lika i površine, ujedno, snažno motiviran bitnošću poruke, koja ima kako misaoni tako i općeljudski karakter.
"Geometrija" kao opredjeljenje umjetničkog govora, nije posve nova u likovnom stvaralaštvu, ali zakonitosti lika i boje - ovdje dobivaju sasvim novu dimenziju. Naime, ploha ima pravo značenje jedino u međuzavisnosti s drugim plohama i karakteristikama kolorita. Tu likovi mozaički korespondiraju a značenje im je u veličini, lociranju, smjeru, harmoniji, intenzitetu...
Kompozicija asocira temu općim dojmom u kome se smjenjuju, čas naglašeni tvrdi ritmovi, čas nizovi mekanih prijelaza, koji ideji daju trajnu dinamičnost, ponekad višeznačnost ili naprosto kao vizuelni simbol koji golica maštu i potiče nas na razmišljanje i vizualno osmišljavanje te pronicanje u bit poruke. Tako se ova geometrijska apstrakcija pretvara u metafizički realizam, koji ima sasvim osobnu mjeru u vizuelnoj komunikaciji - posredstvom umjetničkog izričaja i vizualnog doživljaja.
Međuplošna konstrukcija, kao crta, bitno ograničava svaku plohu, oduzimajući joj svaku dvosmislenost kao detalju. Tako razgraničenost međuprostora objedinjuje čvrstinu općeg dojma i jedino tako mogu plohe međusobno zadržati međuznačje ploha s plohom - boja s bojom.

U svom stvaralaštvu Marijan Gal, ujedno, želi ukazati - da se o najbitnijim ljudskim fenomenima treba "govoriti" prvenstveno kroz umjetnost. Umjetnost je za Gala traženje i pronalaženje istine koja može snažno oplemeniti ljudsku dušu.
Lako ćemo doživjeti Trojedinstvo Boga koje je u liku trokuta razapeto na križu, jer ljudska oholost, posebno u suvremenim zbivanjima, sve gazi - Oca, Sina i Duha svetog. Zapažamo trajni smisao u milosti Blažene Djevice Marije i Božanskom Otkupljenju Isusa Krista - koji je čovječanstvu neprolazni uzor u svim vremenima.
Marijan Gal se poetično penje stepenicama do neba, do univerzuma u kome magnetske sile u sferi spiralnih kristala - ostvaruju kosmičko programiranje. U svom životu, reklo bi se, isto programiranom, Marijan Gal se dosta iscrpljuje u obogaćivanju osobne kolekcije umjetničkih djela naših i stranih umjetnika, a sistematizirao je veći broj djela umjetničkog obrta.
Dakako, izražajno traženje u primjeni svog izričaja navelo je Marijana Gala da prostor kao iluziju dubine - ostvari pravim prostorom u kom se tema raščlanjuje na zasebnosti detalja i komponira na više prozirnih ploha postavljenih jedna za drugom. Svakako, ovo je nov način ovakvog tretmana u našoj primjenjenoj umjetnosti, a sam postupak ima mnogo tehničkih mogućnosti - od primjene u vizuelnom komuniciranju do svjetlosnih i lokacijskih efekata.
Suvremen pristup simbolu priopćavanja zahtijeva jednostavnost i jasnoću, blještav kolorit i kratkoću poruke, stvaranje općeg estetskog ugođaja, trajnost i ekonomičnost.
Poseban vizuelni efekt ovog rješenja čini promjenljivost sveukupnog dojma mijenjanjem kuta gledanja, pa kao stabil ili mobil, zaodjeven slojevitom dubinom i osmišljenim osvjetljenjem - asocira na sasvim oseban pristup modernom vitražu.
Dakako, umjetnik u svom radu koristi suvremena elektronska pomagala, ali samo kao efikasnu olakšicu u dinamičnosti tehničke izvedbe.

Konačno, i ova umjetnost ima tijek i svog autora, pa budimo uz njih, kako sa željama, tako i sa zahvalnošću.

Pero Markić, prof. likovne umjetnosti
Koprivnica, 25.3.1998.

Prof. Pero Markić uz VII (retrospektivnu) izložbu "Uskrs u Hrvata" u Zagrebu, 2007. (Galerija "U predvorju", Uprava HŽ-a, Mihanovićeva 12, istaknuo je:

"
Hrvatske željeznice, uz osnovnu djelatnost – snažno potiču i umjetničko-kreativni rad svojih djelatnika, ali i ostalih afirmiranih stvaralaca. Za takve namjene – primjerno je uređen izložbeni prostor u predvorju Direkcije na trgu Ante Starčevića.
U tom prostoru, od 22. III. – 16. IV. 2007. izlaže svoje slike, ulja na platnu, koprivnički slikar Marijan Gal.
Ovaj entuzijast i animator kulture; uredio je nekoliko edicija vezanih za likovno i književno stvaralaštvo iz Podravine, kolekcionar je i vlasnik bogate zbirke umjetnina te, kao inženjer informatike u ''Podravki'' – aktivno se bavi i likovnim stvaralaštvom.
Marijan Gal već preko dvadeset i pet godina osmišljava ''geometriju'' kao univerzalni likovni izričaj u najsuptilnijim zamislima: profanog, sakralnog i simboličnog značenja; on snažnim ritmom, uravnoteženom kompozicijom i kolorističkim spektrom – ostvaruje vizualni ugođaj moderne interpretacije. Atraktivnost doživljaja Galove umjetnosti čini ideja – da se svaki ljudski osjećaj, intelektualna percepcija, moralni identitet i prirodna zakonitost – mogu simbolički iskazati u vidu geometrijskih likova, koji korespondiraju u tkanju umjetničke poruke – inventivno osmišljene prema vlastitim kriterijima. Tu se stupnjuju valeri u skladnoj modulaciji čistih likova, često omeđenih rasterom tehničkog crteža.

Ipak, Galova umjetnost ne odaje umjetničku poruku ''na prvi pogled'' – ideju treba, kao u svakoj apstraktnoj umjetnosti – ''dešifrirati'' pa, tek tada, doživimo jedinstvo ideje, stvaralačkog tretmana i perfekcije slikarskog rukopisa. Danas, kad nam multimedijalnost pruža velike mogućnosti informiranja i samoobrazovanja – normalna je pojava da sve više talentirane osobe – slijede suvremen pogled na sveukupna zbivanja, a posebno na one sadržaje za koje pokazuju posebnu darovitost. Tako ovaj umjetnik slijedi zamisao da umjetnost nastaje iz života, a život i jeste umijeće u kome realiziramo vlastito nadahnuće koje percipiramo kao bit postojanja.
Marijan Gal ima i namjeru da svojim slikarskim djelima velikog formata – oplemeni neke prostore i tako pridonese vizualnoj kulturi grada u kome živi. Kao stvaralac, Gal eksperimentira i ostalim likovnim disciplinama, posebno razloženom (3-D) slikom po stvarnim planovima, što su posjetioci izložbi sa zanimanjem prihvatili.
Ova izložba u Zagrebu zorno svjedoči da je riječ o produhovljenoj ličnosti o kojoj se sve više čuje, pa možemo očekivati i daljnji plodonosan rad.

U Koprivnici, 7.3.2007.
Povodom izložbe ''Uskrs u Hrvata'', 2007.